Nie je šalát ako šalát. Pravda je taká, že každá “pani Jedlíková” a možno aj každý tretí “pán Jedlík” túži po chutnom, lahodnom, gastronomickom zážitku, ktorý sprostredkúvajú chuťové poháriky. Dôležitá je vyvážená chuť všetkých skomponovaných ingrediencií, ale aj pohľad lahodiaci oku pohladený farebnosťou na tanieri a štylizáciou servírovania. Všetko spolu vytvára výnimočný zážitok, ktorý zotrváva v pamäti dlhodobo. Práve preto ti doporučujem – neprestajne manifestuj pri tvorbe gurmánskych výtvorov v svojej kuchyni.
Ako ho pripraviť a čo by mal obsahovať šalát lahodnej chuti
Dobrý a sýty šalát by mal, v čo najväčšom zastúpení, obsahovať zeleninu zdravých farieb: zelenú, žltú a červenú. To nielen preto, aby lahodil oku, ale predovšetkým, aby v ňom bolo zastúpených čo najviac vitamínov. Na to, aby aj zasýtil, potrebuješ do neho pridať zdravé tuky a aby si ho zjedol aj s chuťou, doladiť bylinkami a domácim dresingom.
Takže poďme sa pustiť do jednoduchého “kuchárčenia”.
Návod na čarochutný šalát plný nutričnej hodnoty
- Vyber si listový šalát– hlávkový, ľadový, rímsky, rukolu, špenát, polníček, či iný (ideálne sú aspoň 2 druhy).
- Dolaď ho zeleninou– rajčiny, paprika, uhorky, reďkovka červená, reďkev biela, mrkva, kaleráb, karfiol surový, stonkový zeler, červená cibuľka, mladá jarná cibuľka. Pozor, zeleninu používaj vždy čerstvú a umývaj ju pod studenou vodou (pod tou teplou totiž stráca živiny).
- Pridaj bielkovinu – rastlinnú alebo živočíšnu, čiže ak rastlinnú, tak napr. tofu, alebo strukovinu, alebo mandle, alebo vlašské orechy a rôzne semienka k tomu (sezamové, ľanové, píniové, chia); ak živočíšnu, tak napr. vajíčka, alebo syr, alebo mäso, alebo hydinu, alebo rybu, alebo morské plody, alebo jogurt.
- Aby sa dobre uvoľnili všetky potrebné živiny,pokvapkaj šalát olejom (zdravotne správny je ľanový, konopný, pestrecový, avokádový, mandľový, vlašský orech) v minimálnom množstve 1 polievková lyžica a kvôli chuti môžeš použiť aj pár kvapiek jablkového octu alebo balsamica naturálnej chute (nie s príchuťou).
- Dolaď obľúbenými bylinkami– cesnakom, kôprom, pažítkou, petržlenovou vňaťou, bazalkou, oreganom, mätou, atď. Všetky druhy byliniek sú vítané a ak ich máš čerstvé, tak to je ideál.
- Bodku na záver dodajú koreniny – odporúčam himalájsku soľ(veľmi prospešná pre zdravie na doplnenie minerálov v tele). Často používam aj kurkumu (vždy v kombinácií s mletým čiernym korením), ktorá je úžasná pre zdravie a krásne šalát zafarbí.
- Bonus navyše – pre “dekor dojem” vieš aplikovať jedlé kvety či čerstvé ovocie v podobe hrozna alebo fíg.
- Všetko jemne, ľahko premiešaj a máš vystarané. Hotovo. Šalát je na svete.
Čomu sa vyhnúť pri príprave šalátu
- Krájaným šalátom zabaleným v sáčkoch.
- Kupovaným dresingom.
- Kuchynskej soli (t.j. chloridu sodnému) – nedávaj si dobrovoľne chémiu do taniera. Ani na šalát, ani do iných pokrmov. Spôsobuje upchávanie ciev a poškodzovanie kĺbov. Tým, že sa spolu s inými látkami, ktoré telo nedokáže vylúčiť, usadzuje – kryštalizuje práve na kĺboch, kostiach a stenách ciev. Nahraď ju zdravou himalájskou soľou, ktorá má veľa priaznivých benefitov pre ľudské zdravie,
- Oleju pre studenú kuchyňu, ktorý nie je uskladnený v tmavej, sklenenej fľaši a ktorý nebol skladovaný v dverách chladničky. Taktiež je nevhodný ten, ktorý je otvorený viac ako 30 dní a látky v ňom sa už zmenili na karcinogénne. Oleje pre studenú kuchyňu podliehajú oxidácii, teda skaze. Katalizátormi sú svetlo, teplo a vzduch.
- Zálievkam s cukrom a náhradnými sladidlami.
- Krájaniu listových šalátov nožom. Ak si o tom ešte nepočul, alebo si pozabudol, pripomínam … listové šaláty sa pri príprave trhajú prstami. Nôž použi pri zelenine.
Ak si veľmi hladný, môžeš si k takémuto chutnému šalátu pridať krajec 100%-ho ražného chleba alebo 100%-ho ražného knäcku. Nezabúdaj, že čím menej sacharidov večer zješ, tým menej tukových zásob sa vytvorí v tvojom tele. Už len nakúpiť suroviny a môžeš sa pustiť do prípravy pravého, výživného šalátu. A nezabudni doň pridať aj kúsok lásky.
Šalát nie je iba pre zajaca
V záhradkách rastú tie najvýživnejšie jedlá! Poď sa im pozrieť na zúbky skôr, než ti pod tými tvojimi budú chutne chrumkať. Tajomstvo chutných šalátov je v ich ochutení. Stačí pridať pár ingrediencií a je z toho hotová delikatesa. Prv než si pripravíš chuťovo úžasný šalát, mrkni sa, ktorú odrodu listového šalátu uprednostníš na tanieri a prečo tieto chuťovo nevýrazné listy máš jesť.
Prečo by v štandardnom šaláte nemali chýbať aj listové zložky?
Z jednoduchého dôvodu, pretože
- 100 g čerstvých šalátových listov má len 15 kalórií,
- chráni pred osteoporózou,
- pomáha pri zápche,
- spomaľuje starnutie,
- zlepšuje okysličenie buniek,
- zlepšuje nervy a koncentráciu,
- zmierňuje hypertenziu (vysoký krvný tlak),
- znižuje riziko rakoviny (najmä hrubého čreva),
- zvyšuje imunitu.
Ktorý si spomedzi všetkých listových šalátov vybrať?
Mal by si sa predovšetkým riadiť heslom “čo najčerstvejší”! A práve preto je dôležité prekonať svoju pohodlnosť a nasledovať pravidlá
- najideálnejšie je vypestovať si šalát(v záhrade, na balkóne, tá radosť za to stojí),
- ak na pestovanie nemáš čas, priestor, možnosť, kúp si ho na tržnici od domáceho farmára,
- v prípade, že ti ostáva len možnosť siahnuť po šaláte zo supermarketu, tu by si sa určite mal pozrieť na krajinu dovozu a vybrať si šalát zo Slovenska (predpoklad najväčšej čerstvosti), vyhýbaj sa však nakrájaným šalátom zabaleným v obale.
Ktorá odroda je tá najlepšia?
V našich slovenských kuchyniach používame najčastejšie tri druhy listových šalátov: rímsky, hlávkový a ľadový. Ťažko odpovedať na otázku tohto odseku, pretože každý z nich má svoje výhody. Všeobecne poskytujú veľké množstvo vitamínov a platí, že čím tmavší šalát, tým viac živín obsahuje.
Zelené druhy listového šalátu sú bohatšie na horčík. Dôsledkom nedostatku horčíka sa cítime nervózni alebo unavení, strácame energiu a nedokážeme sa koncentrovať.
Červený listový šalát má svoju farbu vďaka vysokému obsahu karoténu a je jedným z najlepších zdrojov týchto látok. Karotény podporujú tvorbu červených krviniek a kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a zároveň chránia ľudské telo pred vplyvmi voľných radikálov.
Ak ťa zaujíma, z ktorého sa tvoj organizmus teší najviac, čítaj ďalej.
Rímsky šalát
Existuje zelený aj červený. Jeho čerstvé listy sú výborným zdrojom betakaroténu a vitamínu A, ktorý je potrebný pre udržanie zdravej sliznice, kože a zraku. Obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej a vitamínu C, ktorý spolupracuje s beta-karoténom na zabránení oxidácie cholesterolu, čoho dôsledkom je menšie poškodzovanie ciev. Vďaka obsahu vlákniny, minerálov a vitamínov pomáha pri črevných ťažkostiach a problémoch s tráviacim systémom. Je bohatý na draslík, ktorý znižuje vysoký krvný tlak a tým aj riziko srdcových záchvatov. Ak ti chutí slávny Caesar šalát, tak toto je ten jediný a pravý na jeho prípravu. Spomedzi tejto trojice šalátov dosahuje najvyššie vitamínové skóre.
Hlávkový šalát
Práve on je vynikajúci ako príloha k jedlám, najmä pripravený v náleve (samozrejme zdravom, žiadna majonéza). Chutí veľmi dobre a doplní hlavné jedlo aj bez prítomnosti škroboviny (zemiaky, ryža, cestoviny, chlieb, knäck). Čo sa týka vitamínov, patrí mu po rímskom šaláte druhé miesto. Je zdrojom železa a kyseliny listovej, pomáha odstraňovať únavu, zvyšuje svalovú výkonnosť a posilňuje srdce. Je nenáročný na pestovanie, takže kto má záhradku, nemal by ho pri sadení vynechať. Veď nie je nič chutnejšie, ako si natrhať listy, umyť a prihodiť na tanier.
Ľadový šalát
Odborníci veľmi nevyzdvihujú tento chrumkavý šalát na vysoké priečky. Obsahuje menej vlákniny, živín, kyseliny listovej, či vitamínu K ako rímsky šalát, no množstvo vody, ktoré sa v ňom nachádza, nie je zanedbateľné. So svojimi 95,6 percentami je najvodnatejšou šalátovou zeleninou vôbec! Keď teda stúpnu teploty, môžeš si ním dopĺňať pitný režim. Nemá takmer žiadnu energetickú hodnotu a traduje sa, že zmierňuje stres, ukľudňuje nervy a pomáha pri zaspávaní vďaka látke Laktucin. Použi ho ako tácku pod kurací šalátik, nahraď ním múčnu tortillu pri výrobe wrapov a on ťa za odmenu zasýti, dodá telu, čo potrebuješ a to všetko bez zbytočných kalórií.